Regulamin

Menu


Projekt pt. „PROGRESS - Rozwój naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w naukach o zarządzaniu i jakości” dofinansowany ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”. Wartość dofinansowania projektu wynosi 1 551 000,00 zł. Nr RID/SP/0023/2024/01

DOFINANSOWANIE BADAŃ NAUKOWYCH

 

REGULAMIN PRZYZNAWANIA DOFINANSOWANIA MIKROGRANTÓW

dla pracowników badawczo-dydaktycznych i doktorantów w ramach Działania nr 6
projektu pt. „PROGRESS - Rozwój naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
w naukach o zarządzaniu i jakości” dofinansowanego ze środków Ministra Nauki
w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”

                                                                                                                                        

§1
Postanowienia ogólne

  1. Regulamin określa zasady dofinansowania najlepszych inicjatyw badawczych pracowników zatrudnionych na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości (WZNJ) Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG) i doktorantów Szkoły Doktorskiej UMG w krajowych lub zagranicznych konferencjach naukowych ze środków Projektu pt. „PROGRESS - Rozwój naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w naukach o zarządzaniu i jakości” (Działanie nr 6) finansowanego ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” na lata 2024-2027.
  2. Ilekroć w Regulaminie pojawiają się poniższe określenia należy je rozumieć jako:
    1. Regulamin - spisane zasady przyznawania finansowania, o którym mowa w ust. 1;
    2. Projekt – projekt „PROGRESS - Rozwój naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w naukach o zarządzaniu i jakości” finansowany ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” na lata 2024-2027 na podstawie umowy nr RID/SP/0023/2024/01 zawartej  w dniu 29 grudnia 2023 roku, wartość dofinansowania 1 551 000,00 zł;
    3. Biuro Projektu – biuro projektu zlokalizowane w Budynku Głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, pok. B-432, ul. Morska 81-87, 81-225 Gdynia, mail: progressatwznj.umg.edu.pl;
    4. Strona internetowa Projektu – strona internetowa Projektu dostępna pod adresem https://wznj.umg.edu.pl/progress;
    5. Mikrogrant – grant badawczy  realizowany samodzielnie lub przez zespół badawczy, przy czym Wnioskodawca jest jednocześnie kierownikiem zespołu;
    6. Wnioskodawca – pracownik badawczo-dydaktyczny zatrudniony na Wydziale Zarządzania i Nauk o jakości lub doktorant Szkoły Doktorskiej w NoZiJ, który ubiega się o finansowanie, o którym mowa w ust. 1, który występuje z wnioskiem o dofinansowanie mikrograntu w swoim imieniu lub zespołu badawczego.
    7. Beneficjent – pracownik badawczo-dydaktyczny na Wydziale Zarządzania i Nauk
      o jakości lub doktorant, który otrzymał finansowanie, o którym mowa §1 ust.1, który uzyskał dofinansowanie w swoim imieniu lub zespołu badawczego.
    8. Wykaz czasopism punktowanych - wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych ogłoszony przez ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, obowiązujący w roku udziału w konferencji; / opublikowania artykułu naukowego;
    9. Wykaz wydawnictw – wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe ogłoszony przez ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, obowiązujący w roku udziału w konferencji;
    10. Publikacja – artykuł naukowy z punktacją 100 punktów lub więcej lub monografia w dyscyplinie NoZiJ ujęta w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych lub wykazie wydawnictw, odpowiednio, ogłoszony przez ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego;
    11. Komisja – komisja konkursowa składająca się z ekspertów powołanych spośród pracowników badawczo-dydaktycznych Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, powoływana przez Kierownik Projektu lub Zastępcę Kierownika Projektu,
    12. Dofinansowanie - to wartość środków na pokrycie kosztów udziału w konferencji,
      o które ubiega się Wnioskodawca w danym roku budżetowym;
    13. NoZiJ – Nauki o Zarządzaniu i Jakości;
  3. W okresie realizacji Projektu (w latach 2024-2026) planowane jest dofinansowanie maksymalnie sześć  mikrograntów, czyli dwa  mikrogranty/rok.
  4. Maksymalna kwota dofinansowania, o którą Wnioskodawca/zespół może się ubiegać jednorazowo w ramach niniejszego programu wynosi 15 000 złotych brutto.

§ 2
Nabór wniosków o dofinansowanie

  1. Nabór wniosków i ich rozliczanie przez Komisję jest prowadzony dwa razy do roku,
    a w szczególnych i uzasadnionych przypadkach może zostać ustalony dodatkowy termin.
  2. Komisja konkursowa podaje termin naboru w ramach konkursu do publicznej wiadomości na stronie internetowej projektu.
  3. Komisja konkursowa rozpatruje wyłącznie kompletne wnioski złożone na wzorach dokumentów stanowiących załączniki do Regulaminu.
  4. Oceny wniosków dokonuje Komisja, przy czym w przypadku, gdy Wnioskodawcą jest członek Komisji, zostaje on wyłączony z prac komisji nad Jego wnioskiem.
  5. W przypadku zwiększenia puli środków nabór do konkursu może zostać ponownie otwarty.
  6. Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie mikrograntu na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  7. Wniosek o dofinansowanie jest składany w formie papierowej (w jednym egzemplarzu) w Biurze Projektu oraz w formie elektronicznej przesłanej na adres: progressatwznj.umg.edu.pl.
  8. Wnioskodawcą w konkursie może być wyłącznie osoba spełniająca łącznie wszystkie wymagania tj.:
    1. jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym zatrudnionym w ramach stosunku pracy na Wydziale Zarządzania i Nauk i Jakości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni lub doktorantem Szkoły Doktorskiej UMG przygotowującym rozprawę doktorską w dyscyplinie NoZiJ;
    2. jest zaliczona do liczby N w dyscyplinie NoZiJ;
  9. O mikrogranty mogą wnioskować również małe zespoły badawcze (2-3 osobowe),
  10. w skład których mogą wchodzić pracownicy badawczo-dydaktyczni zatrudnieni w ramach stosunku pracy na Wydziale Zarządzania i Nauk i Jakości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zaliczone do liczby N w dyscyplinie NoZiJ lub doktoranci Szkoły Doktorskiej UMG  przygotowujący rozprawy doktorskie w dyscyplinie NoZiJ.
  11. Wnioskodawca, w przypadku mikrograntu zespołowego, jest osobą uprawnioną do wykonywania działań w imieniu zespołu, w tym aplikowania o dofinansowanie, sprawozdania z realizacji badań w ramach mikrograntu oraz dysponowania środkami przeznaczanymi na realizację badań w ramach mikrograntu.
  12. Wszyscy członkowie zespołu realizującego mikrogrant muszą być pracownikami badawczo-dydaktycznymi zatrudnionymi na WZNJ i realizującymi badania naukowe w NoZiJ.
  13. Dofinansowanie uzyskają wnioski, które spełnią kryteria formalne i otrzymają najwyższą punktację w kryteriach merytorycznych.
  14. Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek w całym okresie realizacji projektu.
  15. Beneficjent, który otrzymał dofinansowanie mikrograntu nie może ubiegać się o podobne wsparcie dla tej samej aktywności z innych źródeł finansowania.
  16. Dofinansowanie, o którym mowa w § 1 ust. 1 może zostać przeznaczone na następujące kategorie wydatków:
    1. Koszty zakupu drobnego sprzętu i materiałów niezbędnych do realizacji planowanych badań;
    2. Koszty podróży (w tym diet) związanych z realizacją planowanych badań;
    3. Koszty udziału w konferencjach, na których zaprezentowane będą wyniki badań wykonanych w ramach mikrograntu;
    4. Koszty publikacji zawierającej wyniki badań wykonanych w ramach mikrograntu;
    5. Inne uzasadnione i udokumentowane koszty poniesione przez Wnioskodawcę.
  17. Złożenie przez Wnioskodawcę wniosku o dofinansowanie mikrograntu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
  18. Wniosek musi być zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego Wnioskodawcy.
  19. Wnioskodawca wraz ze złożeniem wniosku o dofinansowanie mikrograntu oświadcza, że  zapoznał się z zasadami przetwarzania danych osobowych i je akceptuje.

§ 3
Ocena wniosków i przyznanie dofinansowania`

  1. Komisja dokonuje oceny formalnej i oceny merytorycznej złożonych wniosków w odpowiedzi  na ogłoszony konkurs.
  2. Wnioski mogą uzyskać w wyniku oceny maksymalnie 40 punktów.
  3. Komisja przy ocenie wniosków kieruje się następującymi kryteriami przyznając w każdym z nich określoną liczbę punktów:
    1. zgodność problematyki badawczej z dyscypliną NoZiJ – 0-10 pkt.,
    2. oczekiwane efekty realizacji badań w ramach mikrograntu – 0 -10 pkt
    3. wartością naukowa i innowacyjność  badań – 0-10 pkt.,
    4. realnością osiągnięcia zakładanych efektów – 0-5 pkt.,
    5. kosztorys z wyszczególnieniem i uzasadnieniem planowanych wydatków – 0-5 pkt.
  4. Kosztorys projektu musi zawierać wyłącznie uzasadnione koszty bezpośrednio związane z realizowanym mikrograntem.
  5. Wynagrodzenia Wnioskodawcy i wykonawców nie mogą być uwzględnione w kosztorysie wniosku do dofinansowanie i nie stanowią kosztów kwalifikowanych projektu.
  6. Komisja ogłasza decyzje o przyznaniu dofinansowania lub odmowie przyznania dofinansowania dla Wnioskodawców na stronie internetowej projektu i pisemnie informuje Wnioskodawcę.
  7. Od decyzji Komisji konkursowej nie przysługuje odwołanie.

§ 4
Realizacja mikrograntu

  1. Wysokość przyznanego mikrograntu może różnić się od wnioskowanej kwoty.
  2. O wysokości przyznanego dofinansowania decyduje Komisja.
  3. W przypadku różnicy pomiędzy kwotą wnioskowaną a kwotą przyznaną przez Komisję, Beneficjent w ciągu 14 dni  od otrzymania decyzji o dofinansowaniu projektu jest zobowiązany do przygotowania skorygowanej kalkulacji wstępnej kosztów.
  4. Beneficjent jest zobowiązany do:
    1. wykonania działań zgodnie z wnioskiem,
    2. wydatkowania przyznanych środków zgodnie z przeznaczeniem, a także zgodnie z ogólnymi przepisami oraz regulacjami obowiązującymi w UMG,
    3. złożenia sprawozdań z realizacji mikrograntu zgodnie z zasadami określonymi w §5 niniejszego Regulaminu.
  5. Uzyskane dofinansowanie służy wyłącznie pokryciu kosztów działań wskazanych we wniosku.
  6. Dokumenty finansowe (faktury, rachunki) powinny być dostarczone przez Beneficjenta w terminie umożliwiającym dokonanie terminowej płatności.
  7. Publikacje powstałe w wyniku otrzymanego dofinansowania muszą zostać wskazane jako rezultat mikrograntu.
  8. Publikacje powstałe w wyniku otrzymanego dofinansowania muszą być opatrzone informacją, o której mowa w § 7 ust.

§ 5
Rozliczenie dofinansowania przez Beneficjentów

  1. Beneficjent jest zobowiązany do złożenia sprawozdania rocznego z realizacji mikrograntu (załącznik nr 2) w terminie do 21 grudnia roku, w którym otrzymał dofinansowanie.
  2. Beneficjent jest zobowiązany do złożenia sprawozdania końcowego z realizacji mikrograntu (załącznik nr 3), z chwilą osiągnięcia zakładanych efektów badań w ciągu 12 miesięcy od przyznanego dofinansowania, a za zgodą Komisji termin ten w uzasadnionych przypadkach może zostać wydłużony.
  3. Podpisane sprawozdania Wnioskodawca składa do Biura Projektu w wersji papierowej.
  4. Warunkiem koniecznym do końcowego rozliczenia mikrograntu jest publikacja jednego artykułu naukowego   w czasopiśmie za minimum za minimum 100 pkt umieszczonym w wykazie czasopism punktowanych przypisanym do dyscypliny NoZiJ lub publikacja monografii wydanej przez wydawnictwo z wykazu wydawnictw.
  5. Beneficjent powinien być wiodącym, tj. pierwszym i/lub korespondującym autorem w publikacjach, stanowiących efekt realizacji mikrograntu.
  6. Wnioskodawca i członkowie zespołu są zobowiązani do złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 23 ust. 1 i 2, z art. 265 ust. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r., poz. 742) upoważniającego Uniwersytet Morski w Gdyni do wykazania publikacji w dyscyplinie NoZiJ.
  7. W sprawozdaniu rocznym, w przypadku niewydania żadnej publikacji naukowej
    w danym roku, Beneficjent jest zobowiązany do przedstawienia postępów prac nad przygotowaniem publikacji naukowej (np. zaświadczenie redakcji o złożeniu publikacji, wyciąg z systemu redakcyjnego, ewentualnie wyjaśnienia dotyczące postępu prac).
  8. Komisja dokonuje oceny sprawozdań z realizacji mikrograntu sprawdzając, czy Beneficjent osiągnął zakładane cele, a także weryfikuje prawidłowość wydatkowania otrzymanych środków finansowych.
  9. Komisja zastrzega sobie prawo do niezaakceptowania wydatku, gdy: wydatek nie dotyczy realizowanego projektu lub wydatek jest błędnie lub niewystarczająco udokumentowany.
  10. Komisja podejmuje decyzję odnośnie przyjęcia lub odmowy przyjęcia sprawozdania
    i rozliczenia mikrograntu oraz przedstawia ją Beneficjentowi.
  11. Efekt uzyskany w ramach przyznanego dofinansowania w Działaniu nr 6 musi być rozłączny względem efektów uzyskiwanych w ramach innych działań realizowanych w ramach Projektu.
  12. Odmowa przyjęcia sprawozdania i rozliczenia mikrograntu skutkuje wygaśnięciem zgody na wydatkowanie przyznanych środków oraz koniecznością zwrotu otrzymanych środków.

§ 6
Prawa do wyników

  1. Publikacje powstałe dzięki uzyskanemu dofinansowaniu powinny być opatrzone informacją wskazaną w § 7 ust. 2 Regulaminu.
  2. Uniwersytetowi Morskiemu w Gdyni przysługują autorskie prawa majątkowe do publikacji wydanych w ramach uzyskanego dofinansowania. 

§ 7
Obowiązek informacyjny

  1. Zgodnie z art. 35a ust. 1 ustawy o finansach publicznych, a także Komunikatem oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 953), Uniwersytet Morski w Gdyni jest zobowiązany do podejmowania działań informacyjnych dotyczących realizacji umowy nr RID/SP/0023/2024/01.
  2. Beneficjent jest zobowiązany do umieszczenia zarówno na publikacjach w wersji elektronicznej i/lub papierowej powstałych dzięki uzyskanemu wsparciu nazwy informacji, że publikacja została sfinansowana ze środków Ministra o treści: „Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” lub jej odpowiednika w języku angielskim: Founded by the Ministry of Science underthe Regional Initiative of Excellence Program”.

§ 8
Postanowienia końcowe

  1. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Rektora UMG.
  2. Regulamin oraz informacje dla wnioskodawców dostępne są w Biurze Projektu oraz na stronie WZNJ i na stronie Projektu.
  3. W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa, w tym ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

 

Regulamin:

Regulamin do pobrania

Załączniki:

Wniosek o przyznanie mikrograntu
Sprawozdanie roczne z realizacji mikrograntu
Sprawozdanie końcowe z realizacji mikrograntu

Wytworzył informację:

11.09.2024
Wprowadzenie:
M.Schmidt 11.09.2024
Ostatnia modyfikacja:
M.Schmidt 04.11.2024