Akademia Czystego Morza na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

21 maja 2022, odbyła się 25 edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik o temacie przewodnim „WODA”. Przy tak morskim temacie nie mogło zabraknąć przedstawicieli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Pracownicy Katedry Jakości Produktów Przemysłowych i Chemii przygotowali bardzo atrakcyjny program, związany z niedawno realizowanym  projektem „Akademia Czystego Morza”. Na pikniku gościliśmy jako beneficjent Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i pod takim szyldem „rozwinęliśmy żagle” naszego stoiska.
Uczestnicy Pikniku mogli zapoznać się z problemami z jakimi zmaga się Morze Bałtyckie, a także ocenić poziom zanieczyszczenia jego wód - wykonując terenowe testy chemiczne. Bardzo duże  zainteresowanie budziła również tematyka zaśmiecania wód tworzywami sztucznymi. Odwiedzający nasze stoisko mogli obejrzeć, tworzywa poddane degradacyjnemu działaniu wody morskiej, ochotnicy podejmowali wyzwania związane z  kierowaniem akcją ratowniczą na morzu, starając się ochronić morski ekosystem przed skutkami rozlewu niebezpiecznych substancji chemicznych. Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych naukowcach - były quizy, krzyżówki, rebusy i kolorowanki.
Nasz pobyt w  Centrum Nauki Kopernik był również okazją do promowania Uczelni. Część uczestników korzystała z możliwości bezpośredniej rozmowy z wykładowcami i dopytywała o profil realizowanych kierunków studiów.

Kierownik Projektu ACM
dr inż. Alina Dereszewska

O udziale Akademii Czystego Morza w 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wspomnieli także:

Katedra JPPCH

A.Dereszewska