Wizyta studyjna w Urzędzie Morskim w Gdyni

Dnia 22 maja 2024 r. odbyła się wizyta studyjna w Urzędzie Morskim w Gdyni z udziałem studentów II roku specjalności Systemy Transportowe i Logistyczne. Spotkanie miało miejsce w Kapitanacie Portu Gdynia, a grupie studentów towarzyszyła dr Joanna Miklińska
i mgr inż. Adrianna Karaś z Katedry Systemów Transportowych i Logistycznych.

Wizyta rozpoczęła się od przywitania studentów przez przedstawicieli Urzędu Morskiego
w Gdyni, a po krótkim wprowadzeniu grupa została zaproszona do sali konferencyjnej gdzie odbyła się prezentacja dotycząca działalności Urzędu Morskiego. Podczas prezentacji omówiono szeroki zakres zadań oraz rolę urzędu w zapewnianiu bezpieczeństwa morskiego, zarządzaniu ruchem w portach oraz przestrzeganiu przepisów żeglugowych.

W dalszej części wizyty studenci zapoznali się z systemem SafeSeaNet, który jest kluczowym narzędziem w zarządzaniu ruchem morskim. Omówiono jego funkcje, takie jak monitorowanie ruchu statków, czy też raportowanie incydentów na morzu. Przedstawiciele Urzędu Morskiego wskazali, jak ważne jest jego stosowanie w codziennej pracy kapitanatu oraz jakie korzyści przynosi w celu poprawy bezpieczeństwa na morzu.

Dodatkowo, studenci mieli okazję zapoznać się z case study jednego z incydentów statków, który miał miejsce na Morzu Bałtyckim. Analiza tego przypadku pozwoliła studentom na praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej oraz zrozumienie znaczenia szybkiego
i skutecznego reagowania na incydenty morskie.

mgr inż. Adrianna Karaś
B.Kulaszewicz 29.05.2024