Projekty

Transformacja energetyczna portów morskich: Uniwersytet Morski w Gdyni partnerem projektu DeCoInter realizowanego w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na lata 2021-2027

W dniach 5-6 lutego 2025 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się spotkanie inauguracyjne partnerstwa zaangażowanego w projekt Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition (akronim DeCoInter), finansowanego z europejskiego programu Interreg Południowy Bałtyk. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2025-2027, a jego łączny budżet wynosi 2,13 mln Euro, przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na poziomie 80%. Prace projektowe będą prowadzone na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości przez zespół pracowników Katedry Logistyki i Systemów Transportowych pod kierownictwem dr hab. Macieja Matczak, prof. UMG.

Celem przedsięwzięcia jest wspieranie transformacji energetycznej poprzez wdrażanie zielonych technologii energii odnawialnej i paliw alternatywnych w portach morskich Południowego Bałtyku. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, natomiast partnerami, obok UMG, Zarząd Morskich Portów Szczecina i Świnoujścia SA (Polska), Fundacja Motus (Polska), Port Kłajpeda (Litwa), Klaipeda Science and Technology Park (Litwa), Port Rønne (Dania), Blekinge Institute of Technology (Szwecja) oraz CPL Competence in Ports & Logistics (Niemcy). 

W planach jest przygotowanie dedykowanego narzędzia zarządzania służącego do mapowania kompleksowych potrzeb oraz skutków transformacji energetycznej na obszarze dużych portów morskich, a także ram i wytycznych dla kreowania ich strategii w kierunku transformacji energetycznej. Oprócz tego powstanie szereg szczegółowych opracowań rozwojowych i wdrożeniowych dedykowanych konkretnym portom w odniesieniu do zmian technologicznych, operacyjnych oraz proceduralnych. Dodatkowo przewidziane są inicjatywy związane z promocją, edukacją oraz transferem wiedzy w zakresie najlepszych praktyk i badań w kierunku zielonych technologii w sektorze morskim, a także tworzenia sieci współpracy i kooperacji w oparciu o samorządy regionalne i ich instrumenty decyzyjne.

Spotkanie inauguracyjne projektu było okazją do przedstawienia przesłanek, koncepcji oraz głównych założeń projektu, a także zadań stojących przed partnerstwem. Praktycznym elementem była zaś wizyta na terminalu Baltic Hub oraz w Porcie Gdańsk. W jej trakcie rozmawiano o planach inwestycyjnych portu a także o rozwiązaniach i działaniach dekarbonizacyjnych wdrażanych na terminalu.

 

Podmiot udostępniający: 

Katedra KLiST

Wytworzył informację:

Michał Kuzia
14.11.2017
Wprowadzenie:
M.Schmidt 03.11.2017
Ostatnia modyfikacja: