Obchody Światowego Dnia Turystyki 2024

W dniu 11 października br. w Olivia Star w Gdańsku odbyły się regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki 2024 (World Tourism Day 2024). Święto to jest uroczyście obchodzone od 1980 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). W tym roku hasłem przewodnim obchodów Światowego Dnia Turystyki była „Turystyka i pokój”. Uroczystość rozpoczęła się debatą pt. „Kierunek zrównoważona turystyka – szansa czy wyzwanie w obecnych czasach?”, do której zaproszono prof. Annę Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotra Ciechowicza, wiceprezesa Agencji Rozwoju Pomorza. W uroczystości udział wzięli również pracownicy Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości - dr hab. Joanna Kizielewicz, prof. UMG Kierownik Katedry Zarządzania
i Ekonomii oraz dr hab. inż. Przemysław Dmowski, prof. UMG, Prodziekan ds. Kształcenia.

Wydarzenie to jest okazją do wręczania odznaczeń państwowych i nagród dla osobistości wyróżniających się na rynku turystycznym i hotelarskim. Tradycją jest ceremonia przyznania Odznak honorowych Za Zasługi dla Turystyki, które są nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki. W tym roku odznaczenie otrzymał Pan Andrzej Demczak, Pani Joanna Jagoda, Pan Jarosław Kowalczuk oraz Pan Sebastian Moś. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przeszłości to odznaczenie otrzymali również pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w tym m. in. dr hab. Joanna Kizielewicz, prof. UMG, dr Tomasz Studzieniecki oraz dr Aleksandra Grobelna.

Marszałek Województwa Pomorskiego corocznie przyznaje również Statuetkę Gryfa Pomorskiego za całokształt działalności dla rozwoju turystyki i budowanie marki turystycznej województwa pomorskiego. W 2024 roku przyznane zostały dwie statuetki dla Pani Doroty Reszke i Pani Haliny Rogińskiej. Wręczono też inne wyróżnienia w kilku kategoriach tj. Innowacje w turystyce, Wydarzenie roku, Oferta turystyczna  Osobowość roku, Inwestycja w turystyce i in.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

prof. J. Kizielewicz
B.Kulaszewicz 14.10.2024