Koncepcja "miasta-gąbki" tematem pierwszej prelekcji z cyklu "Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni"

Już w najbliższą środę, tj. 23 października 2024 roku o godz. 18:00 w auli Wydziału Nawigacyjnego UMG, który mieści się na gdyńskim nabrzeżu, w sąsiedztwie planetarium – przy alei Jana Pawła II 3, odbędzie się pierwszy wykład realizowany w ramach projektu „Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni”.

Prelegentka, Pani dr hab. inż. Aneta Ocieczek, prof. UMG od ponad 30 lat związana z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, podczas wydarzenia przybliży zagadnienie „miasta-gąbki” w kontekście narastających i dotkliwych skutków zmian klimatycznych, między innymi przywołując wybrane rozwiązania realizowane w koncepcji miasta-gąbki na przykładzie Bydgoszczy.

O tym, do kogo adresowany jest projekt „Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni”, a także jaka jest idea wydarzenia, tłumaczy kierownik projektu, Prorektor ds. Nauki dr. hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG:

Wydarzenie to obejmuje cykl otwartych wykładów popularnonaukowych i wpisuje się w działania związane ze społeczną odpowiedzialnością naszej Uczelni. Przez cały rok akademicki 2024/2025 będziemy wychodzić z naszych sal wykładowych oraz laboratoriów badawczych i dzielić się naszą wiedzą, doświadczeniem i osiągnięciami z mieszkańcami Trójmiasta i okolic.

Doświadczeni nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy przygotowali i będą wygłaszali swoje wykłady, starali się wybrać i zaprezentować tematy ważne społecznie, które z pewnością zainteresują osoby w różnym wieku, skłonne pogłębić swoją wiedzę w określonych obszarach, a także podyskutować przy kawie z prelegentem w nieco luźniejszej atmosferze.

Wykłady będą odbywać się cyklicznie, co dwa tygodnie o godz. 18:00 w auli Wydziału Nawigacyjnego UMG przy alei Jana Pawła II 3. Wstęp jest wolny, a po wykładzie będzie można osobiście porozmawiać z prelegentem

Więcej informacji o wydarzeniu, a także o tematyce wykładów oraz o prelegentach na: Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni | Uniwersytet Morski w Gdyni (umg.edu.pl)

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Gdyni – Pani Aleksandra Kosiorek.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Lokalni Rzecznicy Nauki na Uniwersytecie Morskim w Gdyni”, finansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.

M.Zajk
23.10.2024