Dni otwarte Funduszy Europejskich

10 maja 2024 roku, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, na Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości powróciła Akademia Czystego Morza. W ramach tego wydarzenia 65 uczniów z VII i VIII klas szkół podstawowych uczestniczyło w wykładzie „Katastrofy na morzu" oraz w 5 warsztatach przygotowanych w salach laboratoryjnych KJPPCh. Dr hab. prof. UMG Magdalena Bogalecka przedstawiła historię największych wypadków statków morskich, wyjaśniła jaki wpływ miały one na środowisko i jakie czynniki decydują o przeprowadzeniu akcji ratowniczych. Na warsztatach uczestnicy oceniali, pod bacznym okiem dr inż. Katarzyny Krasowskiej, właściwości ładunków przewożonych transportem morskim, oznaczali wspólnie z dr inż. Magdą Morawską biogeny wywołujące eutrofizację w akwenach morskich a z dr inż. Aliną Dereszewską badali zdolności gleby do adsorpcji zanieczyszczeń i skutki kwaśnych deszczy. Dr inż. Aleksandra Heimowska przybliżyła młodym naukowcom świat tworzyw sztucznych. Mogli zbadać ich podstawowe właściwości, dowiedzieli się na czym polega biodegradacja, a  pod mikroskopem mogli zobaczyć jak niewielki rozkład polimerów zachodzi w środowisku morskim. Nie obyło się bez quizów i zespołowej rywalizacji na warsztatach dr hab. inż. prof. UMG Joanny Brzeskiej. W formie zabawy uczniowie musieli dokonać prawidłowej segregacji odpadów i zdecydować jak im dać „nowe życie”. W ten sposób zabawą wkroczyli w zagadnienia gospodarki o obiegu zamkniętym. Wydarzenie uświetniły również atrakcyjne nagrody, które zapewniły: Biuro Promocji UMG oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zainteresowanie warsztatami było znacznie większe, nawet ze strony szkół średnich,  niestety zajęcia laboratoryjne mają swoje ograniczenia liczebności. Z satysfakcją jednak odnotowaliśmy, że dzieci i młodzież wysoko cenią taką formę edukacji i już zaprosiliśmy chętnych na Europejską Noc Naukowców. Do zobaczenia jesienią!

Kierownik projektu Akademia Czystego Morza - Alina Dereszewska

dr inż. Alina Dereszewska