KONGRES 590

W dniach 22-23.06 2022 r odbyła się w Warszawie 7 edycja Kongresu 590 ( Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn). Kongres odbywa się corocznie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Kongres ma na celu promocję polskich produktów i stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. Jednym z głównych partnerów tegorocznego Kongresu 590 było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które dla swej działalności wybrało hasło ”Przyszłość dzieje się u nas!”. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono trzech wyróżnionych beneficjentów, w tym nasz zespół, realizujący projekt Akademia Czystego Morza, wspierany przez Fundusze UE w ramach programu POWER. Przez dwa dni mieliśmy możliwość prezentować idee i osiągnięcia projektowe, ale również promować Uniwersytet Morski w Gdyni. Nasze stylowe koszulki bardzo wyróżniały się na tle pozostałych stoisk, a tematyka ochrony wód Morza Bałtyckiego oraz prawidłowej segregacji i zagospodarowania odpadów wzbudzała zainteresowanie nawet w tak biznesowo-eksperckim towarzystwie. Uczestnicy Kongresu mogli m.in. skorzystać z mikroskopu i przekonać się jakie zmiany następują w różnych materiałach polimerowych pod wpływem wody morskiej. Wykorzystaliśmy do tego próby przygotowane przez dr inż. Aleksandrę Heimowską z Katedry Jakości Produktów Przemysłowych i Chemii. Eksperci NCBiR prowadzili interesujące debaty związane z rozwojem technologii i cyfryzacji oraz tworzeniem innowacyjnych magazynów energii. Pomimo wielu zobowiązań również Pan Prezydent RP Andrzej Duda znalazł czas aby zapoznać się z osiągnięciami NCBiR, które (przy naszym stanowisku) przedstawił Dyrektor NCBR - dr Remigiusz Kopoczek. Więcej informacji o naszym Projekcie oraz obszerną foto-relację z Kongresu 590 można znaleźć na stronie Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości w zakładce Katedry Jakości Produktów Przemysłowych i Chemii poświęconej Projektowi Akademia Czystego Morza.

Kierownik Projektu

Dr inż. Alina Dereszewska