Wizyta studyjna w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni

Wizyta studyjna w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym
w Gdyni

Dnia 07 czerwca 2019 r. w ramach projektu „SezAM wiedzy, kompetencji i umiejętności” odbyła się wizyta studyjna w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni z udziałem studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zorganizowana przez pracowników Katedry Logistyki i Systemów Transportowych – dr Roberta Marka i mgr inż. Adrianny Karaś. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania terminalu kontenerowego, nabrzeża przeładunkowego, placów składowych, terminalu kolejowego oraz magazynu czasowego składowania. Studenci zapoznali się z wykorzystywanym na terminalu sprzętem przeładunkowym a podczas zwiedzania terminalu kolejowego przyglądali się procesowi przeładunku kontenerów z wagonów kolejowych na ciągniki siodłowe, które kolejno grupowano w bloki składowe. Przedstawiciel BCT omówił zakres usług oferowanych przez terminal, możliwości i osiągnięcia przeładunkowe na przestrzeni ostatnich lat oraz dalsze perspektywy rozwoju.

Podczas spotkania studenci mieli okazję zaznajomić się z szeregiem ciekawych rozwiązań stosowanych na terminalu BCT tj. automatyczne bramy wjazdowe, bramki radiometryczne, wagi czy też mobilny skaner do prześwietlania kontenerów. Kolejnym etapem była wizyta w Dziale Operacyjnym BCT, gdzie studenci zapoznali się z czterema systemami informatycznymi:

  • Mainsail Terminal Management System (System Zarządzania Terminalem)
  • Mainsail Online (Internetowy System Mainsail)
  • Spinnaker Planning Management System (System Zarządzania Planowaniem Spinnaker)
  • Traffic Control (Kontrola Ruchu)

jednocześnie poznając zakres obowiązków na stanowisku Kontrolera Ruchu, Planera Placu, Planera Statków, Specjalisty ds. systemu operacyjnego TOS.

Wizyta zakończyła się wejściem na taras widokowy BCT, skąd studenci mogli zobaczyć odbywające się wówczas prace na terenie terminalu kontenerowego.

Podmiot udostępniający: 

Katedra KLiST

Wytworzył informację:

A.Karaś
09.07.2019
Wprowadzenie:
M.Schmidt 09.07.2019
Ostatnia modyfikacja:
M.Schmidt 22.09.2021