ABC Zdrowego żywienia

W dniu 8 listopada w Katedrze Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością rozpoczęła się realizacja III edycji programu edukacyjno-badawczego „ABC Zdrowego Żywienia”. Program finansowany jest przez Fundację Carrefour i został opracowany przez zespół naukowców Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW w Warszawie i bierze w nim udział 8 uczelni.

Tym razem edukacja i badania obejmą w naszym ośrodku 190 dzieci w wieku od 7 do 9 lat ze szkół podstawowych w Gdyni, Gdańsku i w Pucku. Zajęcia odbywać się będą w szkołach oraz w laboratoriach Katedry TiZJ. Do Akademii Morskiej dzieci przyjadą w dniach 8, 10, 22, 25 i 29 listopada 2017 roku.

Celem programu „ABC Zdrowego Żywienia” jest upowszechnienie zasad prawidłowego żywienia, właściwego wyboru produktów polecanych dla dzieci, zasad higieny oraz roli żywienia w prawidłowym rozwoju psychofizycznym. Przeprowadzone zostaną następujące zajęcia tematyczne:

• Owoce i warzywa jako alternatywa dla słodyczy

• Mleko i ryby – dlaczego są ważne w diecie

• Higiena w kuchni to podstawa

• Czym ugasić pragnienie?

• Czy odżywiasz się prawidłowo? Tajemnice antropometrii.

W realizacji biorą udział pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa .

Pierwsza edycja programu „ABC Zdrowego Żywienia” skierowana była do dzieci i młodzieży oraz osób starszych powyżej 65 roku życia. Przeprowadzono ogółem 240 warsztatów dla ponad 800 uczestników. W realizacji 720 godz. zajęć wzięło udział 70 pracowników z 7 uczelni w Polsce. Zajęcia edukacyjne obejmowały 5 warsztatów bloków tematycznych: żywieniowy, dietetyczny, higieniczny, sensoryczno-konsumencki oraz kulinarny.

II edycja programu „ABC Żywienia Dzieci” skierowana była do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Cykl warsztatów obejmował 3 bloki tematyczne: żywieniowo-dietetyczny, sensoryczno-konsumencki oraz higieniczno-kulinarny. W warsztatach udział wzięło ponad 1000 uczniów w całej Polsce, w których zaangażowanych było 70 pracowników wszystkich uczelni – ogółem przeprowadziliśmy 708 godz. zajęć.

Podmiot udostępniający: 

Biuro Dziekana

Wytworzył informację:

R.Korzeniowska-Ginter
10.11.2017
Wprowadzenie:
M.Schmidt 10.11.2017
Ostatnia modyfikacja:
M.Schmidt 11.08.2021